Anasayfa / Haber / Şehzade Mehmet Nasıl Öldü
Şehzade Mehmet Nasıl Öldü

Şehzade Mehmet Nasıl Öldü

Şehzade Mehmed’in Ölümü
 Şehzade Mehmed (1521 – 1543), I. Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan ilk oğludur.

Şehzade Mehmed, çocukluğunda Topkapı Sarayı’nda kalmış; çocukluğunu annesiyle geçirmiştir. Memleketin en iyi hocalarından dersler alarak yetişen Şehzade Mehmed Fransız ve İtalyan hocalarından da yabancı dil, Avrupa görgüsü ve kültürü üstüne eğitim almıştır.Oturmasını kalkmasını ve saltanat adabını ve töresini bilen bir şehzadeydi.

 Şehzade Mehmed 1540 yılında I. Süleyman tarafından veliaht şehzade olarak atanmıştır. O zamanlar veliaht şehzadeler Manisa’da sancakbeyliği görevinde bulunurlardı.
Şehzade Mehmed veliaht seçilene kadar Şehzade Mustafa Manisa sancak beyliğinde görev yapmaktaydı. Hatta babası Sultan Süleyman tahttan feragat ederek tahtı oğlu Şehzade Mehmed’e bırakacağı iddia edilmiştir
Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür.  Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür.

Hakkında demo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


7 + yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>