Anasayfa / Haber / Türkiye’deki Kürt nüfusu ne kadar?
Türkiye’deki Kürt nüfusu ne kadar?

Türkiye’deki Kürt nüfusu ne kadar?

Radikal yazarı ve KONDA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem, Türkiye’deki Kürt nüfusunu açıkladı.
İşte Tarhan Erdem’in o yazısı..

2013 başında, Türkiye nüfusunun yüzde 17,7′si olan Kürt nüfusu 13 milyon 400 bin hesaplanmıştır.

Âkil insanların İzmir’deki görüşmeleri sırasında, Kürt nüfusunun ne kadar olduğunu da söyledim. Sayılar nüfus ve oran olarak karıştırılarak yazıldı.

Bir gazete yazısında, araştırma sonuçlarına göre etnik grupların sayılarını karşılaştırmalı ve açıklamalı olarak vermek uygun sayılmasa da çözüm sürecinde bulunduğumuz bu dönemde, KONDA’nın araştırma bulgularını yayımlamak, birçok çevreye yararlı olacaktır.

Deneklere 2006′dan beri etnik kökenini öğrenmek için araştırmalarımızda, “Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ama değişik etnik kökenlerden olabiliriz; siz kendinizi, kimliğinizi ne olarak biliyorsunuz veya hissediyorsunuz” sorusunu yöneltiyoruz.

Araştırmanın amacı gereği, seçmen yaşındakilere yöneltilen, bu ve diğer yardımcı soruların cevaplarının verilerini, (0-17) yaş grubuna genişleterek bazı varsayımlarla bütün nufusun etnik grup dağılımını hesaplamaktayız. Bu hesaplarda, KONDA araştırmaları bulgularını, TÜİK tarafından yayımlanan, nüfus sayımları ve 2007′den bu yana sayım yerine geçen adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını kullanmaktayız.

Bu hesaplamalarda kullanılan nüfus sayıları, 2007′den bu yana yapılan ADNKS çalışmalarıyla düzelmeye devam etmektedir.

2012 sonu ADNKS Türkiye nüfusu 75 milyon 630 bin olarak açıklanmıştır.

Görüldüğü gibi, Türkiye nüfusunun yüzde 17,7′sini bulan Kürt nüfusu toplam 13 milyon 400 bin olarak hesaplanmıştır. 18 yaş üstündeki Kürt nüfusu ise 7 milyon 770 bindir; bu da toplam nüfusun yüzde 10,3′üdür.

Tarhan Erdem / Radikal

Hakkında demo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz − 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>